Zabezpieczenia Przeciwpożarowe Usługi PPOŻ SERWIS

Czym właściwie jest ---------------------

serwis przeciwpożarowy?

Serwis ppoż. obejmuje przeglądy techniczne i wszelkie czynności konserwacyjne, którym muszą być poddawane urządzenia przeciwpożarowe, w tym gaśnice przenośne i przewoźne, gaśnice stałe i półstałe, systemy oświetleniowe, systemy oddymiania, systemy sygnalizacji pożarowej, drzwi przeciwpożarowe i ich sterowanie, wewnętrzne hydranty przeciwpożarowe i urządzenia z nimi związane.

Dlaczego wykonywany jest serwis ppoż?

Znaczenie wykonywania serwisu przeciwpożarowego jest dwojakie. Po pierwsze, właściwa konserwacja i kontrola przez ppoż. ma kluczowe znaczenie dla funkcjonalności, działania i późniejszej naprawy sprzętu przeciwpożarowego. Regularna konserwacja przeciwpożarowa może pomóc uniknąć niespodziewanych awarii, których późniejsza naprawa jest często kosztowna. Z drugiej strony konserwacja przeciwpożarowa jest uregulowana prawnie i w pewnym sensie obowiązkowa.

Jak często potrzeba sprawdzać sprzęt przeciwpożarowy?

Zgodnie z przepisami konserwacja i kontrola sprzętu przeciwpożarowego musi być przeprowadzana co najmniej raz w roku, chyba że producent określi inaczej. Ponadto węże używane do hydrantów zewnętrznych muszą być sprawdzane pod kątem maksymalnego ciśnienia roboczego co pięć lat. Instrukcje dotyczące takiej konserwacji opisane są w polskich normach dotyczących urządzeń przeciwpożarowych i gaśnic, instrukcjach obsługi tych gaśnic oraz instrukcjach techniczno-ruchowych. Nie trzeba jednak dodawać, że większość producentów stosuje bardziej restrykcyjne ograniczenia i jeśli chodzi o gaśnice, to w większości przypadków konserwacja jest wymagana przynajmniej raz na pół roku.

Podstawa prawna

Jak wspomniano wyżej, serwis ppoż. jest uregulowany w przepisach polskiego prawa. Podstawowym aktem prawnym, w którym te przepisy są zawarte jest Rozporządzenie MSWiA z dnia 7 czerwca 2010 roku w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Jednocześnie, szczegółowe informacje na ten temat zawarte są w Polskich Normach dotyczących urządzeń przeciwpożarowych i gaśnic.