CZYM JEST ---------------------
Instrukcja Bezpieczeństwa Pożarowego
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego jest opracowaniem mającym na celu określenie wymagań organizacyjnych, technicznych i ekonomicznych w zakresie ochrony przeciwpożarowej, które należy poczynić podczas eksploatacji określonego obiektu budowlanego. Przygotowanie instrukcji jest obowiązkiem właściciela, zarządcy lub użytkownika budynku. Prawidłowe stosowanie instrukcji bezpieczeństwa pożarowego może pomóc zminimalizować ryzyko wystąpienia pożaru i pomóc w jego szybkiej i bezpiecznej eliminacji.
Obiekty dla których wymagana jest Instrukcja Bezpieczeństwa Pożarowego
Podstawa prawna
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7.06.2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. 2010 nr 109 poz. 719).
Co powinna zawierać instrukcja bezpieczeństwa pożarowego?
Zespół ekspertów ds. bezpieczeństwa pożarowego dostarczy instrukcje bezpieczeństwa pożarowego, w tym plany ewakuacji, z rozmieszczeniem podręcznego sprzętu gaśniczego. Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego (BIP) jest potwierdzeniem dla właściciela obiektu, firm ubezpieczeniowych, Państwowej Straży Pożarnej wykonania obowiązków wynikających z Ustawy o Ochronie Przeciwpożarowej.
Innymi warunkami wymagającymi sporządzenia opinii przez rzeczoznawcę do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych jest sytuacja, w której nie jest spełniony warunek doprowadzenia wody do budynku oraz dróg pożarowych. Jeżeli warunki lokalne uzasadniają inne rozwiązania, ustawodawca przewiduje stosowanie rozwiązań alternatywnych do Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 24 lipca 2009 r. w kwestii przeciwpożarowego dostarczenia w wodę i dróg pożarowych. Należy przy tym również zapewnić niepogorszenie warunków ochrony przeciwpożarowej i uzgodnić je z właściwym Komendantem Wojewódzkim Państwowej Straży Pożarnej.
Cena za świadczenie powyższych usług jest negocjowana indywidualnie z każdym klientem, a jej wysokość zależy w szczególności od charakterystyki lokalu, profilu prowadzonej działalności, rodzaju i ilości substancji łatwopalnych oraz lokalizacji miejsca pracy.
Kolejnymi uwarunkowaniami w jakich należy opracować ekspertyzę ppoż. jest niespełnienie wymagań dotyczących przeciwpożarowego zaopatrzenia w wodę oraz dotyczących doprowadzenia drogi pożarowej do obiektu budowlanego. W sytuacji, gdy ze względu na warunki lokalne jest uzasadnione przyjęcie innych rozwiązań ustawodawca przewidział stosowanie rozwiązań zamiennych do Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 24 lipca 2009 r. w sprawie przeciwpożarowego zaopatrzenia w wodę oraz dróg pożarowych. Należy przy tym również zapewnić niepogorszenie warunków ochrony przeciwpożarowej i uzgodnić je z właściwym Komendantem Wojewódzkim Państwowej Straży Pożarnej.
KOSZTY ---------------------
OPRACOWANIA
Cena za świadczenie naszych usług w powyższym wyszczególnionym zakresie jest negocjowana indywidualnie z każdym klientem, a jej wysokość będzie zależała w szczególności od zakresu wprowadzonych zmian lokalizacji obiektu.
Aktualizacja Instrukcji Bezpieczeństwa Pożarowego
Instrukcje bezpieczeństwa pożarowego powinny być regularnie aktualizowane, aby upewnić się, że nadzór nad przestrzeganiem przepisów bezpieczeństwa pożarowego jest wciąż na najwyższym poziomie. Takie aktualizowane powinny się odbywać przynajmniej co dwa lata, oraz po zmianach warunków ochrony przeciwpożarowej wynikających ze zmian w użytkowaniu obiektu lub procesów technologicznych. Nawet jeśli nie ma zmian w warunkach ochrony przeciwpożarowej, okresowe aktualizacje powinny być zapisywane co dwa lata.
Podstawa prawna
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7.06.2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. 2010 nr 109 poz. 719).