Zabezpieczenia Przeciwpożarowe Usługi PPOŻ SERWIS

Przeprowadzenie ---------------------

ćwiczeń próbnej ewakuacji

Zespół DARPOŻ za zgodą Państwowej Straży Pożarnej przeprowadza próbne ewakuacje w lokalach i budynkach w celu zapewnienia właściwego szkolenia. Celem tych ćwiczeń jest wpojenie pracownikom umiejętności i nawyków, aby wiedzieli jak reagować w przypadku konieczności przeprowadzenia ewakuacji. Mają też na celu obserwację i wyciągnięcie wniosków, co poszło nie tak, dlaczego i jak można było to zrobić lepiej. Po każdym ćwiczeniu przygotowujemy pisemny raport, który wraz z zaleceniami i oceną przekazujemy pracodawcy.

Wymogi prawne:

USTAWA Kodeks pracy: Pracodawca ma obowiązek wyznaczyć pracowników do wykonywania działań w zakresie zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników (art. 209 § 1 pkt. 2). Powinno to być dostosowane do rodzaju i zakresu zarządzanej działalności, liczby zatrudnionych pracowników oraz innych osób przebywających na terenie zakładu pracy, a także rodzaju i poziomu występujących zagrożeń (art. 2091 § 2).

Podstawa prawna

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawach ochrony przeciwpożarowej budynków, czy innych obiektów budowlanych i terenów.

Praktyczna kontrola organizacji i warunków ewakuacji § 17 według którego:

1.Właściciele lub zarządcy obiektów służących dla ponad 50 osób będących jego stałymi użytkownikami, które nie zostały zaliczone do zagrożenia ludzi ZL IV, powinni co najmniej raz na 2 lata wykonywać praktyczne sprawdzanie organizacji i warunków ewakuacji z całego obiektu.
2.W przypadku instytucji takich jak szkoły, przedszkola, internaty, domy studenckie itp. w których występuje cykliczna rotacja ponad 50 użytkowników jednocześnie, praktyczne sprawdzenie organizacji i wymagań ewakuacyjnych, o których mowa w ust. 1, powinno być przeprowadzane co najmniej raz w roku i w ciągu trzech miesięcy od rozpoczęcia korzystania z instytucji przez nowych użytkowników.
3.W przypadku budynków zawierających strefy pożarowe zaliczone do kategorii zagrożenia ludzi ZL II zakres oraz obszar budynku podlegający praktycznemu sprawdzeniu organizacji i warunków ewakuacji określonych w ust. 1, musi być uzgodniona z komendantem powiatowym (miejskim) właściwej miejscowo Państwowej Straży Pożarnej.
4.Właściciel lub zarządca obiektu zawiadamia komendanta powiatowej (miejskiej) straży pożarnej w danej miejscowości o terminie rozpoczęcia działań, o których mowa w ust. 1, co najmniej na tydzień przed ich wykonaniem.
Praktyczna kontrola organizacji i warunków ewakuacji przeciwpożarowej ma na celu sprawdzenie, czy wszystkie wymagania dotyczące organizacji i warunków ewakuacji przeciwpożarowej zostały spełnione. Kontrola pomaga zapewnić, że wszystkie planowane działania w przypadku pożaru są skuteczne i bezpieczne, a pracownicy i użytkownicy są odpowiednio przeszkoleni w zakresie ewakuacji i bezpiecznych procedur postępowania. Kontrola może być również używana do identyfikacji potencjalnych zagrożeń lub wskazówek do usprawnienia istniejących procedur ewakuacji.