CO TO JEST ---------------------
Operat przeciwpożarowy
Operat przeciwpożarowy to dokument określający warunki ochrony przeciwpożarowej instalacji, obiektu bądź jego części lub innego miejsca, w którym magazynowane są odpady.
Warunki te powinny być uzgodnione z właściwym miejscowo Komendantem Państwowej Straży Pożarnej. Zgodnie z art. 42 ust. 4b Ustawy o odpadach (Dz. U. z 2019 r. poz. 701, 730) należy go dodać do wniosku o zezwolenie na przetwarzanie odpadów
Kogo dotyczy operat przeciwpożarowy?
Zgodnie z wyżej wymienionymi przepisami operat przeciwpożarowy jest składany jako dokument stanowiący integralną część wniosku, który należy złożyć, ubiegając się o:
Obowiązek sporządzenia operatu przeciwpożarowego ciąży zatem na przedsiębiorcach, którzy ubiegają się o wydanie wyżej wymienionych zezwoleń.
Kto sporządza operat przeciwpożarowy?
Operaty ppoż. mogą być sporządzane wyłącznie przez uprawnione do tego osoby, co jasno definiuje Ustawa o odpadach. W przypadku, gdy organem wydającym zezwolenie jest marszałek województwa lub regionalny dyrektor ochrony środowiska, dokument może być sporządzony jedynie przez rzeczoznawcę do kwestii zabezpieczeń przeciwpożarowych. Jeżeli natomiast organem właściwym jest starosta, to operat przeciwpożarowy także może być sporządzony również przez osobę z tytułem zawodowym inżyniera pożarnictwa lub z ukończonymi studiami wyższymi w zakresie inżynierii bezpieczeństwa w dziedzinie inżynieria bezpieczeństwa pożarowego.
Co powinien zawierać operat przeciwpożarowy?
Ustawodawca określa dokładną zawartość operatu przeciwpożarowego, w tym pytania i wymagania formalne, jakie musi spełniać dokument. Operaty przeciwpożarowe muszą uwzględniać następujące kwestie:
Do operatu przeciwpożarowego należy dołączyć również:
Podstawa prawna
Warunki te powinny być uzgodnione z właściwym miejscowo Komendantem Państwowej Straży Pożarnej. Zgodnie z art. 42 ust. 4b Ustawy o odpadach (Dz. U. z 2019 r. poz. 701, 730) należy go dołączyć do wniosku o zezwolenie na przetwarzanie odpadów