Przeglądy drzwi ---------------------
i bram ppoż
Skuteczność systemu zamknięć ogniowych, w tym bram przeciwpożarowych, zapewnia zatrzymanie rozprzestrzeniania się ognia w garażach podziemnych. Jest to bardzo ważne w przypadku parkingów podziemnych, gdzie nie ma innych środków ochrony przeciwpożarowej, więc nie ma możliwości wczesnego wykrycia pożaru.
Wymagania do stosowania bram przeciwpożarowych
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie zagadnień związanych ze stanem technicznym budynków i ich usytuowaniem (z późniejszymi zmianami) – § 278 pkt 6 – w podziemnym garażu strefy pożarowe o powierzchni powyżej 1500 m2 muszą być w razie pożaru oddzielone od siebie i od kondygnacji nadziemnej budynku drzwiami, bramami lub innymi środkami zamknięcia o klasie odporności ogniowej nie mniejszej niż E I 30. Bramy przeciwpożarowe występują najczęściej w parkingach podziemnych i służą m.in. do oddzielenia stref pożarowych.
Częstotliwość przeglądów
Tak jak w przypadku innych urządzeń przeciwpożarowych Rozporządzenie MSWiA z 7 czerwca 2010 przeglądy należy wykonywać nie rzadziej niż raz w roku. Producent w dokumentacji technicznej i instrukcji obsługi wskazuje, jak często należy przeprowadzać przeglądy, zwykle co 6 lub 12 miesięcy.
Zasada działania
Bramy przeciwpożarowe zgodnie z § 240 pkt 6 w/w Rozporządzenia (drzwi, bramy oraz inne zamknięcia otworów o żądanej klasie szczelności ogniowej czy dymoszczelności muszą być wyposażone w urządzenie gwarantujące automatyczne zamknięcie otworu w przypadku pożaru. Również ważna jest możliwość ręcznego otwarcia drzwi w celu ewakuacji) wymagają być zaopatrzone we własny system detekcji i mechanizm wykrywający pożar i zapewniający zamknięcie drzwi. W wielu przypadkach bramy przeciwpożarowe są podłączone do centrali sterującej zamknięciem przeciwpożarowym, z czujkami dymu (zwykle po jednej z każdej strony) oraz alarmami świetlnymi i akustycznymi. Gdy czujki dymu zostaną uruchomione, sygnał alarmu pożarowego jest przekazywany do centrali, która odblokowuje bramę. Zamykana brama zapewnia stałą ochronę przed pożarem.
Rodzaje bram przeciwpożarowych
Bramy przeciwpożarowe występują w różnych wzorach. Wynika to ze sposobu zamykania bramy. W zależności od dostępnej w budynku przestrzeni stosuje się: bramy przesuwne jednoskrzydłowe i wieloskrzydłowe, bramy opuszczane jednoskrzydłowe i wieloskrzydłowe, rozsuwane lub elastyczne kurtyny, bramy rolowane i segmentowe.
Przebieg przeglądu
Oprócz sprawdzenia ogólnego stanu bramy pod kątem uszkodzeń mechanicznych, przeglądy obejmują poziom zanieczyszczenia czujek, dokładność ich działania, dokładność sygnalizacji optycznej i akustycznej, dokładność ruchu bramy, stan rolek czy linek naprężających oraz takie czynniki jak łatwość otwierania drzwi ewakuacyjnych w bramie i stan uszczelnienia pęczniejącej. Kontrole obejmują wpuszczenie czujki dymu do komory detekcyjnej i uruchomienie bramy w celu upewnienia się, że czujka działa prawidłowo, a wykrycie dymu powoduje zamknięcie bramy. Technicy sprawdzają także, czy brama jest dobrze przystosowana do sytuacji ewakuacyjnej, a wszystkie jej funkcje, w tym automatyczne otwieranie i zamykanie, działają prawidłowo.
Powierz nam to ---------------------
Zadanie
Powierzając Grupie DARPOŻ tworzenie scenariuszy pożarowych dla swoich obiektów, masz pewność, że otrzymasz dokument stworzony zgodnie z obowiązującymi przepisami. Jako aktywni strażacy i inżynierowie bezpieczeństwa pożarowego możemy wykonać scenariusze w oparciu o aktualną wiedzę techniczną i operacyjną, w tym wiedzę o istniejących zagrożeniach dla osób przebywających w budynku i samego budynku.